Kalana jahisadama pidulik avamine 26.05.2023

Kalana jahisadam

26. mai 2023 15.00 – 27. mai 2023 2.00

Suur rõõm on kutsuda kõik väikesed ja suured merehuvilised 26.05.2023 nautima unustamatut õhtut mere ääres – avame pidulikult Kalana jahisadama!
Õhtu täis muusikat, tantsu ja palju põnevaid üllatusi. Tegevust jätkub nii suurtele kui ka väikestele merehuvilistele.
Võta kaasa kõik pereliikmed, sõbrad ja tuttavad ning tule 26. mai õhtul Kalanasse jahisadama avapeole!

TIIT-REISID avab selleks õhtuks eriliini: KÄRDLA -KALANA – KÄRDLA. Väljumine Kärdla Keskväljakult, kell 17:15 ja tagasi pärast kontserdi lõppu. Vajalik on eelregistreerimine, seda saab teha SIIN. Edasi-tagasi sõidu hinnaks on €5

ÜRITUSE AJAKAVA:

15:00 Ajalooliselt on sadamad olnud kaubanduse südamed, kus merd mööda rändavad kaupmehed on vahetanud kaupu maailma eri nurkadest. Meil on suur heameel avada Kalana jahisadam kohaliku käsitöö ja toidulaadaga, mis pakub külastajatele maitsvaid ja kvaliteetseid tooteid terve õhtu jooksul või seni, kuni kaupa jätkub. Oma teenuseid ja tooteid tutvustavab Trossi Mereabi, kohal on ka Jahtklubi Dago noored purjetajad.

18:00 Avatseremoonia ja tervituskõned: Tähistame uue sadama avamist. Esineb tantsugrupp Hoppet.

20:00 Jahisadama pühitsemine ja pidulik lipu heiskamine.

21:00 Kontsert: Energiast pakatav ansambel Regatt haarab kuulajad oma lummava esitusega ja hoiab meeleolu kõrgel.

00:00 Tants ja trall, kolime tuppa, meid võõrustab Kalana ÄÄR: Öö läheb edasi hoogsatel rütmidel, mida valib ja miksib meisterlik DJ Andres Uibo.

Kogu õhtu vältel pakuvad kohalikud grillmeistrid maitsvat suitsuliha, kalamehed katavad laua värske suitsukalaga. Kohalikud baarmenid serveerivad ahvatlevaid kokteile, Kalana ÄÄR ja ESKO Baar avavad oma uksed ning Valamulli vägev seltskond tutvustab külastajatele peenemaid veine.

Kalana sadama ajalugu

Vaata Kalana sadama aerofotot!

https://www.estonia360.ee/kalana_sadam/

Kalana jahisadam – Hiiumaa läänepoolseim sadam, mis jätkab ajaloolisi traditsioone

Kalana jahisadam asub Hiiumaa kõige läänepoolsemas sadamakohas, Kaleste lahes, kus sadamaajalugu ulatub juba 17. sajandisse Rootsi kuninga Gustav II Adolfi valitsemise ajale. Sel ajal oli sadam peamiselt merepäästeteenuse toetamiseks ehitatud. 19. sajandi lõpupoole oli Kalana randumiskoht enim kasutusel metsa- ja ehitusmaterjalide ekspordiks.

Teise maailmasõja ajal sai Kalana sadam kahjustada ning pärast seda oli vajadus uue jäävaba sadama järele seoses kalatööstuse rajamisega Hiiumaale. 1960. aastal valmis Kalanas 102-meetrine puidust kai, millele järgnes mõni aasta hiljem betoonist kai rajamine. Kuni 1980. aastateni oli see kalurikolhoosi “Hiiu Kalur” üks peamisi kala vastuvõtupunkte ja laevade talisadamaid.

Pärast mitmeid omanikuvahetusi alustas kohalik ettevõtja Endel Evert (OÜ Ewent) 2011. aastal uue erasadama ehitamist vana kalasadama kõrvale. Hiiumaa vald omandas ala 2020. aasta lõpus ning nimetas selle ümber Kalana jahisadamaks.

Uus jahisadam pakub 40 kaikohta nii külastajatele kui ka kohalikele meresõiduhuvilistele, sealhulgas rannakaluritele. Lisaks asub sadamas Hiiumaa Vabatahtliku Merepääste Seltsi laev, jätkates ajaloolise Kalana päästejaama traditsiooni .

Tänu Kalana jahisadama ehitamisele avanevad Hiiumaa läänepoolsetele piirkondadele uued võimalused ja seotud teenuste areng. See aitab kaasa ka piirkonna elujõulisuse säilitamisele ning kogu saare atraktiivsusele turismisihtkohana.

Allikas: hiiumaa.ee

Põhjalikum artikkel Postimehest.

Erilised tänud koostööpartneritele: